U okviru realizacije projekta “Energetska tranzicija u industriji BiH – ETI4BiH”, koji se realizuje u okviru projekta „Napredna implementacija Akta o malom biznisu u BiH2EU - SBA u BiH2EU“ a finansira Švedska, organizovan je prvi sastanak Mreže energetske tranzicije u industriji – METI kojem su prisustvovali predstavnici firmi Menprom doo Tuzla, Variplast doo Gračanica, PlastoFlex doo Gračanica, Poly doo Gračanica, Pekara Cvijeta doo Prnjavor, Rapić doo Gradiška i Berry Superfos Balkan doo Gračanica. Domaćin prvog sastanka mreže je bila firma Menprom doo iz Tuzle.
Tema sastanka je bila uspostava mreže Mreža energetske efikasnosti / energetske tranzicije u industrijskim malim i srednjim preduzećima u Bosni i Hercegovini, aktivnosti i funkcionisanje. Predstavljena je kreirana Metodologija rada mreže u industrijskim malim i srednjim preduzećima, te dogovorene dalje aktivnosti mreže s ciljem poboljšanja energetske efikasnosti i uvođenja sistema energetskog menadžmenta.
Osnovna ideja je da se umrežavanjem MSP otklone moguće barijere u realizaciji projekata energetske efikasnosti, koje su karakteristične za industrijska MSP, odnosno da se poboljša implementacija preporuka iz realizovanih preliminarnih energetskih audita. Funkcionisanje mreže je zasnovano na: dijeljenju znanja, izgradnji kapaciteta i razmjeni iskustava. Ovaj pristup omogućava firmama da zajedno identifikuju izazove, rade na zajedničkim rješenjima i iskoriste ekonomske i tehničke sinergije, što rezultira efikasnijim korištenjem resursa i većim ostvarenjem ušteda energije.
Cilj je takođe da se promoviše praksa energetskog menadžmenta kao sistematskog alata za kontinuirano praćenje i unapređenje energetske efikasnosti. Istaknuto je da energetski menadžment u malim i srednjim preduzećima obuhvata strategije za poboljšanje energetske efikasnosti, praćenje potrošnje energije, implementaciju politika održivosti i obuke osoblja o energetskoj efikasnosti. U okviru sistema energetskog menadžmenta prezentiran je i koncept digitalnog sistema energetskog monitoringa, koji predstvalja tehnološki alat koji se koristi za praćenje, analizu i upravljanje potrošnjom energije u različitim vrstama objekata, uključujući industrijske postrojenja. Digitalni sistemi energetskog monitoringa omogućavaju korisnicima da identifikuju prilike za uštedu energije, smanje troškove i poboljšaju održivost svog energetskog sistema.